Tıp dünyası Özbekistan'ın Namangan vilayetinde buluştu

 
Özbekistan'ın Namangan vilayetine bağlı Turakurgan şehrinde “XXI. yüzyılda tıp ve ilaç endüstrisinin gelişiminde yatırımların ve inovasyonların rolü” temalı Uluslarası Tıp ve Eczacılık Yatırım Forumu başladı.
30 ülkeden 150'den fazla bu sektörde faaliyet gösteren yatırım şirketleri yöneticileri ve tıp ve eczacılık uzmanları katılımıyla düzenlenmekte olan Forumda Ankara Üniversitesinden gastroenteroloji uzmanı Prof Dr. Orhan Tarçın ve ALLES Sağlık Group yatırım şirketi genel müdürü Kamuran Amasyalı da katılıyor.
 
 
Uluslarası Tıp ve Eczacılık Yatırım Forumu'nun açılış törenine Özbekistan Başbakan yardımcısı Aziz Abduhakimov, Sağlık Bakanı Alişer Şadmanov ve Namangan vilayeti valisi Hayrullo Bozorov katıldı.
Hayrullo Bozorov, Forumun açılışında yaptığı konuşmada, Namangan'ın tıp ve eczacılık ürünleri sektöründe ülkede lider bir bölge olmaya çalıştığını belirterek, bu amaca ulaşmak için vilayette 350'den fazla özel hastane ve Özbekistan'ın en büyük ilaç fabrıkaları kurulduğunu, “Kosonsoy Farm” serbest ekonomik bölgesi oluşturulduğunu ifade etti.
 
 
Çeşitli panellerin de düzenleneceği forumda, dünyada yaşanan tıp alanındaki gelişmeler, sağlık sektöründeki yeni inovasyon yaklaşımlar ve Namangan vilayetine ticaret ve yatırım imkanları, uluslararası sektör uzmanları ve resmi görevliler tarafından masaya yatırıldı.
 
 
Forum kapsamında 40'tan fazla büyük hacimli ticaret ve yatırım anlaşmaları imzalanması bekleniyor.
Yarın Namangan Devlet Üniversitesinde Rusya'nın Ural Devlet Tıp Üniversitesi ile işbirliğiyle kurulan yeni ortak Tıp fakültesinin açılışı da yapılacak.
 

TAVSİYE HABERLERİ