Suudi Arabistan iş dünyasından Özbekistan atağı

 
NAMANGAN / Özbekistanhaber / -  2 Ocak 2019'da Özbekistan'ın Namangan vilayetinde Namangan - Suudi Arabistan İş Forumu başladı.
 
 
İş Forumuna katılan Suudi Arabistan Yatırım Kurumu üst düzey yetkilisi Bader Almufgai başkanlığındaki Suud heyetinden Krallık Maliye bakanlığı, Ticaret ve Yatırım Bakanlığı, Çevre, Su Kaynakları ve Tarım Bakanlığı temsilcileri, çeşitli sektörlerden uluslararası arenade iş yapan büyük şirketlerin yöneticileri yer aldılar.
 
 
Forumun açılış töreninde konuşan Namangan vilayeti valisi Hayrullo Bozorov, ülkede gerçekleştirilmekte olan reformlar sonucu Namangan'a doğrudan yabancı yatırımların hızla arttığını belirterek, yabancı şirketlerle son iki yılda 1.1 milyar dolarlık anlaşma ve sözleşmelere imza attıklarını kaydetti.
Özbekistan ve Suudi Arabistan arasındaki mevcut ikili ticaret hacminin çok düşük seviyelerde olduğunu vurgulayan Bozorov, Arap yatırımcılara Namangan'da her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını belirtti.
 
 
Suudi Arabistan Yatırım Kurumu üst düzey yetkilisi Bader Almufgai, Suud şirketleri tarım, enerji, madencilik, tekstil, turizm ve diğer alanlarda Namangan'a büyük yatırımlar yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Türkiye'nin İdealist Mimarlık şirketi mimari İbrahim Çelepöven tarafından sunumu yapılan, Namangan'ın Yangikurgan ilçesinde yapılması planlanan Nanay turizm bölgesi projesi de Suud iş adamlarının yoğun ilgisini çekti.
 
 
Suudi Arabistan iş dünyası heyeti, Namangan tarım ve sanayii ürünleri fuarını de gezdiler.
Forum kapsamında çok sayıda büyük hacimli ticaret ve yatırım anlaşmaları imzalanması bekleniyor.

TAVSİYE HABERLERİ