Kritik Özbekistan anlaşmaları kabul edilerek yasalaştı

TBMM Genel Kurulunda, Özbekistan ile yapılan anlaşmalar kabul edidi. Meclis Genel Kurulu’nda uluslararası anlaşmalar kapsamında Özbekistan ile yapılan anlaşmaları kapsayan 2 kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı.
Kararlar kapsamında Genel Kurulda, Turkiye ile Özbekistan Arasında Suçluların İadesi Antlaşması ve 23 Haziran 1994'te Akdedilen Hava Taşımacılığı Anlaşmasını Tadil Eden Protokolun Onaylanmasını Uygun Bulan Kanun kabul edildi.
Tekliflerin kabul edilmesi sırasında parti adına konuşmalar da gerçekleşti. MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ, Özbekistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu anımsattı.
Karadağ, “Kültürel, sanat ve insani alanda karşılıklı yarar sağlayan ikili ilişkilerin, özellikle ticari, ekonomik, kültürel ve insani yardım ilişkilerinin geliştirilmesi için tüm çabaları göstermek gerekmektedir” dedi.
MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Özbekistan'ın, 30 milyona yaklaşan nüfusu, jeostratejik konumu, köklü tarihi, zengin kültürel değerleri ve ekonomik potansiyeliyle bölgesel barış ve istikrar için önemli bir konumda bulunduğuna dikkati çekti.

TAVSİYE HABERLERİ