Özbekistan'da yolsuzluğa yer yok; Yasal düzenleme Meclis'te kabul edildi

Özbekistan yolsuzlukla mücadele için yaptığı çalışmaları hızlandırıyor. Özbekistan Devlet Başkanı Shavkat Mirziyoyev tarafından verilen kararname ile  “Özbekistan Cumhuriyeti'ndeki yolsuzlukla mücadele sistemini daha da iyileştirme önlemleri” yürürlüğe girdi. Program 2019-2020 yılları için Devlet Yolsuzlukla Mücadele Programını öngörüyor.

HUKUK KOMİSYONLARI KURULDU

Bununla birlikte Özbekistan Cumhuriyeti Meclis’inde (Ali Meclis), yolsuzlukla mücadele ve adli hukuk komisyonları kuruldu.

ÖNCELİKLİ ALANLAR BELİRLENDİ

Belge aynı zamanda orta vadede yolsuzlukla mücadele alanındaki devlet politikalarının öncelikli alanlarını da belirliyor.Bunlar arasında yargının bağımsızlığını daha da güçlendirmek, herhangi bir biçimde hakimler üzerindeki yasa dışı etki koşullarını ortadan kaldırılması yeralıyor. 

HESAP VERİLEBİLİRLİK ARTACAK

Çalışma ile Devlet kurumlarının ve kuruluşlarının hesap verebilirliğini ve şeffaflığını arttırmak için tedbirler almak, önlem almak için etkili bir örgütsel ve yasal mekanizma getirilmesi planlanıyor.

 

YOLSUZLUĞU HABER VEREN KORUNACAK 

Ayrıca, yolsuzluk vakaları hakkında bilgi veren kişilerin korunmasına yönelik etkin organizasyonel ve yasal mekanizmalar uygulanacaktır.  Vatandaşların bilinçlendirilmesi, yolsuzluğa karşı hoşgörüsüzlüğün güçlendirilmesi, devlet kurum ve kuruluşlarının hesap verilebilirliğinin ve saydamlığının arttırılması hedefleniyor. Sivil toplum kuruluşlarının ve kitle iletişim araçlarının özgürlüğünün sağlanması için gerekli önlemler alınacağı düzenleme ile ayrıca yolsuzlukla mücadele eylemlerinin hazırlanması, yürütülmesi ve izlenmesi süreci yürütülecek.

TAVSİYE HABERLERİ