Selim Han Yeniacun: Özbekistan, başkanlık değişiminden sonra Asya denkleminin içinde vazgeçilmez konuma yerleşiyor

 
Türkiye Cumhuriyeti devlet bursu ile Kudüs'te, The Hebrew University of Jerusalem'de İsrail Çalışmaları  üzerine doktora eğitimi almakta olan uluslararası siyaset uzmanı Selim Han Yeniacun, Özbekistan'daki son gelişmeleri Ozbekistanhaber.com'a değerlendirdi.
Özbekistan, 2016 yılında yaşanan başkanlık değişiminden sonra Asya genelindeki pek çok denklemin vazgeçilmez ülkesi olmaya devam ediyor”, diye belirten Yeniacun, ülkedeki reformlara ilişkin, “Pasifik-Avrupa koridoru üzerinde yeniden canlanan İpek Yolu, askeri ve stratejik işbirliği trafikleri ve bölge ülkelerinin küresel politikalarda adından sıkça söz ettirir olmaları son yıllarda karşılaştığımız bir tablo olsa da, Özbekistan'ın bu resimdeki yeri günden güne daha da belirgin hale geliyor. Devlet başkanı Şavkat Mirziyoyev'in hem bölgesel hem de küresel siyasette attığı hamleler Taşkent'i Asya'nın bağlantı noktalarından biri haline getirmiş durumda. Güney Kore, Endonezya, Japonya, Malezya, Singapur ve İsrail ile vize muafiyetlerinin kaldırılması başta ülke turizminin zengin çeşitliliğini dünyaya açmasının yanı sıra pek çok ekonomik fırsatı ve feraset sahibi Özbek halkının dünya ekonomik pazarlarına daha fazla etki edebilmesini sağlayacaktır. Akdeniz'de İsrail ve Türkiye Güney Asya'da Malezya ve Singapur Uzak Asya'da ise Japonya ve Güney Kore ile kurulan bu tarihi köprüler Özbekistan'ın hem ekonomik hem kültürel hem de siyasi ittifakların tesisi açısından çekim alanı olmasını sağlayacaktır”, dedi.
 
Selim Han Yeniacun kimdir?
 
1990 yılında Alanya'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Alanya'da tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü başarıyla bitirdi. İstanbul'da Alanya'da başlamış olduğu siyasi kariyerine İstanbul Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcılığı ile devam etti. NATO üyesi ülkelerden seçilen başarılı gençlerin oluşturduğu Atlantik Antlaşması Gençlik Birliği'nde Türkiye delegasyonu genel sekreterliği görevini yerine getirdi. Marmara Üniversitesi'nde Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsünde yüksek lisansını onur derecesiyle tamamladı. Yüksek lisansının ardından ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet bursu ile Marmara Üniversitesi kadrolarında görevlendirilmek üzere İsrail'e doktora eğitimine gönderildi.
Yeniacun, Amerika'nın ve Misyonerlerinin Ortadoğu macerasının başlangıcını anlattığı "Osmanlı Suriyesi'nde Bitmeyen Mücadele" kitabının yazarıdır.
 

TAVSİYE HABERLERİ