Özbekistan sempozyumu İstanbul'da gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Zamanını Aşan Medeniyet Özbekistan Sergi ve Sempozyumu açılış programı gerçekleştirildi.

İnsan ve Medeniyet Hareketi Sanat Atölyeleri birimi tarafından organize edilen, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, pekçok resmi ve sivil kuruluş tarafından desteklenen "Zamanını Aşan Medeniyet Özbekistan Sergi ve Sempozyumu" açılış programı İMH Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde gerçekleştirildi. 

Türk ve Özbek 28 sanatçıyla 34 akademisyenin yer aldığı sergi ve sempozyumun açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Alisher Botirov, İMH Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Özden, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan ile sanatseverler katıldı.

Serdar Çam burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan'a ziyaretleri, daha sonra ise Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'ye ziyaretleriyle birlikte başlayan süreçle Türkiye açısından tarihi bir dönemin yönetildiğini ifade etti.

İki devletin bu yakınlığında çok farklı açılımların hızlı bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Çam, "Sadece Cumhuriyet dönemi değil, uzun süredir bu seviyede bir yakınlaşmanın iki devlet ilişkileri açısından bugünkü seviyesine gelmediğini düşünüyorum. İnşallah bu tip etkinliklerle, özellikle tarihin sadece binalarla değil ilişkilerle, binaların içindeki faaliyetlerle restore edildiği bir süreci, İnsan ve Medeniyet Hareketi'nin yapmış olduğu şekilde yaparak, gerek geçmişimize olan görevimizi gerek geleceğe ve gelecek nesillere aktarılması gereken değerlerimizi, mirasımızı aktarma noktasında önemli çabalar içerisinde olacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OktayTürkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkileri daha da geliştirecek böyle önemli bir sergi ve sempozyumu hazırlayan başta İnsan ve Medeniyet Hareketi olmak üzere emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu açılışta olmayı çok arzu ettiğini belirten Fuat Oktay; ancak gerçekleştirmiş olduğu bir yurt dışı gezisi nedeniyle programa katılamadığını ifade etti. 

TAVSİYE HABERLERİ