Semerkand Doğu Müzikleri Festivali için geri sayım başladı

Özbekistan, uluslararası geleneksel Doğu müzikleri festivaline ev sahipliği yapacak. Semerkand, XII Uluslararası Müzik Festivali “Sharq Taronalari (Doğu Melodileri) için geri sayım başladı. 

 Festival tarihi 26-30 Ağustos 2019. tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek.

 

DÜNYANIN EN BÜYÜLEYİCİLERİNDEN

 

Festival, dünyadaki en büyüleyici müzik etkinliklerinden biri olarak kendini pekiştirdi.Festival ile müzik sanatının geliştirilmesi, halk sanatlarının tanıtılması, Özbekistan'da yaşayan milletler arasında dünyayla kültür alışverişi yapılması ve müzik dünyasında bilimsel alışverişin gelişmesi amaçlanıyor.

 

UNESCO DESTEK VERİYOR

Festival Ağustos ayı sonlarında Samerkand'da iki yılda bir kez UNESCO himayesinde düzenleniyor.  Bu yıl “Shark Taronalari”, UNESCO'nun Uluslararası Halk Sanatları Teşkilatı’na üye oldu.

 Festivale uluslarası katılım oldukça fazla. 110 ülkenin temsilcileri festivalde yeralıyor. Ayrıca UNESCO Uluslararası Halk Sanatları Teşkilatı, Şangay İşbirliği Teşkilatı,Asya Kalkınma Bankası gibi uluslararası organizasyonlardan üst düzey misafirler de festivalde yeralıyor.

 Bu yılki etkinlikte dünyanın 80 ülkesinden 400'den fazla misafir bir araya gelecek.  

 

KONFERANSLAR YERALIYOR

 

Festival kapsamında konferanslar da yeralacak.  “Doğu halklarının geleneksel müzik sanatının gelişmesi için beklentiler” konulu konferans etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek. Ayrıca heryıl olduğu gibi festival kapsamında konserler ve halk müziği ustalarının uluslararası yarışmaları yeralacak. 

 Etkinliğe ünlü eleştirmenler, bilim adamları, sanatçılar ve onurlu konuklar katılacak.  Ayrıca, festivalde bir dizi yuvarlak masa toplantısı, sunum ve seminer yer alacak.

 

TÜRKİYE SUFİ MÜZİK İLE KATILIYOR

 

 UNESCO ve İslami Eğitim, Bilimsel ve Kültürel Organizasyon temsilcileri üst düzey misafirler arasında.  Festivalde Ermenistan, Afganistan, Hindistan, Endonezya, İran, Irak, İspanya, İtalya, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye, Etiyopya ve diğer ülkelerden profesyonel şarkıcılar ve gruplar yer alacak.

 

İNTERNETTEN YAYINLANACAK

 Yarışmacıları değerlendirmek için seçkin ulusal halk müziği uzmanından oluşan uluslararası panel oluşturulacak.  Üst düzey beceri ve performans ana kriterler arasında. Festival ulusal televizyon kanalları ve resmi internet sitesi: www.sharq-taronalari.uz üzerinden yayınlanacak.

TAVSİYE HABERLERİ