Türkiye önerdi, Özbekistan destekledi; UNESCO kararı için geri sayım başladı

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Özbekistan Haber’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Oğuz, Türkiye’nin önerdiği Özbekistan’ın da destek verdiği 2020 yılı Tonyukuk Abidelerinin dikilişinin Bin 300. Yılı kararının yakın zamanda alınmasını beklediklerini söyledi. 

2020 İÇİN TONYUKUK ABİDELERİ İÇİN KUTLAMA YILI

Oğuz, 2019 yılında alınacak genel kararlar arasında 2020 yılını UNESCO’da Bilge Tonyukuk Abidesi’nin dikilişinin Bin 300’üncü yılı olarak kutlamayı önerdiklerini söyledi. Oğuz, “Yürütme kurulundan geçti. Kasım ayındaki nihai kararla kesinleşmiş olacak. 2020 yılı Türkiye ve bizimle birlikte bu süreci destekleyen  Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Azerbaycan’ın ortak dosya kararı olarak 2020 yılı için gerçekleşecek. Bunun yanında Hacı Bektaş Veli’nin ve Yunus Emre’nin de 850 700. yılları  anılacak. Bu da kabul edildi. Şimdi yeni bir dosya daha sunduk. Ahi Evran’ın yıldönümünü” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN 17 MİRASI VAR

Türkiye’nin Dünya Miras Komitesi’ne girmiş 17 miras değeri olduğunu söyleyen Oğuz, geçen sene listede Göbeklitepe’nin kendine yer bulduğunu söyledi. Oğuz son olarak Türk okçuluk geleneğinin somut olmayan listesine aday olduğunu hatırlattı. 

TÜRKİYE’DE TOPLANTI GERÇEKLEŞECEK

 Türkiye olarak Eylül ayında Yürütme Kurulu’na seçilen 58 Devleti ağırlayacaklarını ifade eden Oğuz şu bilgileri verdi: ‘Milli Komisyonlar, neler yapıyoru istişare edeceğiz. Önümüzdeki günlerde Kızılırmak Deltası Sulak Alanı var Doğal Mirasımız. Dosyasını hazırladık, ancak eksikliklerini gördüğümüz için seneye hazırlama kararı verdik. Mudurnu miras alanı var. Alanya gündemimizde ve Malatya’da Aslantepe var. Önünüzdeki yıl görüşülecek. Somut olmayan mirasta çokuluslu Minyatür geleneğinde İran Azerbaycan ve biz sunduk. Bir de mangala dediğimiz bir oyun var. O oyunu da Kırgızlar, Kazaklar ve biz önerdik”

DOĞULULAR OLARAK ÇATIŞMASIZ BİR DÜNYAYA ÖNCÜLÜK EDEBİLİRİZ

Prof. Dr. M. Öcal Oğuz, Doğu toplumları olarak sorun azaltıcı tedbirler almamız gerektiğini söyledi. Oğuz, ‘Duygusal romantik Batı’da 19. YY’da gelişmiş ırkçı eylemlerden biraz daha uzaklaşan bir dil ve kültüre sahip olmamız lazım. Doğulular olarak biz çatışmasız bir dünyaya öncülük edebiliriz” diye konuştu. 

2019 UNESCO KARAR YILI

Oğuz,Türkiye’nin UNESCO’nun 2017 yılında yapılan genel konferansa bir nevi kurumun amiral gemisi niteliğinde olan Yürütme Kurulu’na 58 üyeden birisi olarak seçildiğini aktardı. ‘Bu bakımdan 58 devlet olarak UNESCO’yu yöneten bir devletiz’ diyen Oğuz şu bilgileri verdi: “Dünyada olup biten her şey Türkiye’nin de içinde bulunduğu bu grup tarafından kararlaştırılıyor. İkincisi bu yıl Kasım ayında yapılacak olan genel konferansta UNESCO’nun geçmişteki döneminin değerlendirileceği gelecek iki yılın da kararlarının alındığı bir dönem olacak. Bu sene biliyorsunuz Türkiye’nin 2017 yılındaki teklifiyle Kutadgu Bilig’in Yusuf Has Hacip tarafından yazılışının 950. yılını kutluyoruz. Balasagun’da doğan bugün Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’nde Kaşgar’da mezarı olan Yusuf Has Hacip’in ‘Mutlu olma Mesut olma’ bilgisi adına gelen dev eserinin yazılışının 950. Yılını kutluyoruz”

(Murat Palavar/Yalova)

 

 

 

 

 

TAVSİYE HABERLERİ